Работата в екип играе жизнено важна роля във всеки аспект на нашия живот. Независимо дали сме на терена или в заседателна зала, ние взаимодействаме с други хора и нашият успех до голяма степен зависи от тях.
Тази силна зависимост от хората, с които работим, не ни позволява да оставим изграждането и управлението на нашия екип на произвола на съдбата.
Рич Карлгаард и Майкъл С. Малоун, изследователи и предприемачи, успяват опишат процеса, който е нужен за създаването на най-продуктивните и успешни екипи в най-продаваната им книга „Team Genius: The New Science of High Performing Teams.”
Това са петте най-важни фактора, от които зависи ефективността на един отбор, в комбинация с няколко любопитни факта, които оспорват общоприетите вярвания що се касае до това кои са полезните методи за тийм билдинг.
1. Мислене на екипно ниво
Въпреки че отборите се състоят от отделни личности, сплотеният екип, сам по себе си представлява единна структура. Книгата на Карлгаард и Малоун предлага 20 въпроса, на които всеки лидер трябва да отговори, когато се опитва да изгради успешен екип. Ванеса Ван Едуардс от Huffington Post свежда тези 20 въпроса до 5 най-значими:
Част ли сте от правилния екип в подходящия момент?
Може ли вашият екип да се справи с променящия се пейзаж във вашата индустрия?
Правилен ли е размерът на вашия екип за задачите, с които сте се заели?
Имате ли правилите хора на точните позиции?
Подготвени ли сте за криза или промяна в ръководството?
2. Правилен брой хора
Идеалният екип се състои от двама.
"Двойките са най-простите и най-стабилните връзки както в областта на химията, така и в живота. Хората формират двойки в любовта и брака, а също така и с приятели. Добавянето на трето лице често може да усложни ситуацията ", казва Карлгаард. Има четири основни категории на екипни двойки:
Временни двойки. Те се събират само за определен проект и се разпадат бързо. В много от случаите тези хора дори не се харесват, но за момента се нуждаят един от друг.
Двойки със сходни характеристики. Пасват си идеално и работят заедно в хармония. С времето могат да станат твърде зависими един от друг.
Двойки с различия. При тях партньорите допълват своите силните и слабите страни. Работят на принципа, че противоположностите се привличат.
Неравностойни двойки. Включват комбинации лидер/последовател или ментор/протеже. Винаги има дисбаланс между партньорите.
За средните по големина екипи, оптималният брой от членове за изграждане на кохерентна група е между 5 и 9. За по-големите отбори тази граница е от 11 до 18.
За средните отбори, пет и девет членове, е оптималният брой за изграждане на близостта. За по-големи групи, 11-18 членове на екипа е максималният брой хора някой може да се доверите.
3. Добра комуникация.
Алекс Пентланд, директор наHuman Dynamics Lab в Масачузетския технологичен институт извлича от своите изследвания три аспекта на комуникацията, които се отразяват директно на продуктивността на екипа.
Енергия - според честотата и естеството на комуникацията между отделните членове на екипа. Представянето на един отбор зависи до голяма степен от броя на взаимодействията между отделните членове на екипа, сочат проучванията на Петланд. Той твърди, че ефективността на отборите варира в рамките на 35% само от тези взаимоотношения.
Ангажираност и отдаденост - измерени през разпределението на енергията между отделните членове на екипа. Колкото по-равномерна е нейната подялба, толкова по-стабилен е отбора.
Опознаването - или, комуникацията, в която членовете на екипа участват извън работното време. Високопродуктивните отбори се стремят да имат повече срещи помежду си.
4. Екипна химия.
Химията е безспорен фактор. Тя не може да бъде създадена по изкуствен начин или да бъде фалшифицирана. Ако между членовете на екипа има химия, никой няма да може да го отрече, ако ли не, никой не може да я пресъздаде. Това се отнася както за нашите лични взаимоотношения, така и за динамиката в екипа.
Когато в екипа цари разбирателство, мозъците на неговите членове произвеждат повече окситоцин, наричан още „хормона на любовта“, който ни кара да чувстваме щастие и удовлетвореност. Членовете на екипа, между които има силна химия са дълбоко отдадени и обединени около общата им цел.
5. Разнообразие на разбирания и идеи
Най-ефективните екипи се състоят от хора, които мислят по различен начин и гледат на проблемите от различни ъгли. Хора, които са склонни да поемат рискове и такива, които предпочитат да залагат на сигурното.
Хората, при които лявата част на мозъка е по-влиятелна, са логични и аналитични, а тези с дясна доминантност са по-творчески настроени и интуитивни. Опитайте се да изградите екип, който да има приблизително равен брой от „левите“ и „десните“ мислители, за да постигнете перфектния баланс.
Мариса Левин, основател и главен директор на Successful Culture, за Inc.com
Източник:сп.Мениджър
Кандидатствайте за работа в BeShared!
Изпратете своето запитване, коментар или препоръка и ние ще се свържем с Вас в рамките на 24 часа.
Вашето мнение е важно за нас.